Cross Country Report 21/22

Team Kennet held its Cross Country Presentations last night after training, top 3 in most of the younger age groups and seniors got their awards, highlight was the under 9 girls that won the team prize in the new Destination XC League, 10 under 9 girls ran 2 or more of the four league matches in what was an incredible season for them. Nearly 70 Athletes turned out for the season which was a great effort after two years out due to covid.

U9G

  1. Ella Larkin
  2. Isla Ladds
  3. Maisie McCurtin

U9B

  1. Malik Gaye
  2. Joshua Kuijten
  3. Alfie Cronk

U11G

  1. Ella Cronk
  2. Anna Hall
  3. Harriet Saunders

U11B

  1. Noah Lauder-Clarke
  2. Ben Daley
  3. Oskar Larkin

U13G

  1. Amber Stiles
  2. Leilah Gaye
  3. Lola Mitcham

U13B

  1. Ethan Kuijten
  2. Elliot Murphy
  3. Aaron Carter

U15G

  1. Emma Davies

U15B

  1. Isaac Mitcham

Senior Women

  1. Sue Francis
  2. Charlotte Aitken

Senior Men

  1. Mitch Poustie
  2. Paul Kemp
  3. Simon Gale

Most Improved Athlete – Amelia Rehill

Champion’s Champion – Ethan Kuijten

TK stars

Ella         Larkin

Isla         Ladds

Joshua   Kuijten

Alfie       Cronk

Ella         Cronk

Harriet  Saunders

Amelia   Rehill

Ben        Daley

Frank     Edwards

Luke       Stiles

Reuben Kuijten

U9G team

Ella         Larkin

Isla         Ladds

Maisie   McCurtin

Elora      Murray

Evie        Kearney

Penelope Lyth

Ella         McDonald

Milly      Davies

Gracie   Cooke

Rose      Bell

Radley Open

Team Kennet’s own throws coaches, Cheryl, and Luke Angell took a short journey up to the Radley open at Abingdon on Sunday, and both came back with great results!

Cheryl took on Javelin and Hammer and came 2nd in both disciplines breaking her own club records with 14.49 & 20.21 respectively: she also won her age group V55.

Luke continued his journey back to fitness, winning the men’s senior Javelin competition, with yet another increase in distance of 60.30. 

Berkshire Schools

Team Kennet had 20 athletes  representing their schools at the recent Berkshire Schools Track and Field Championships, Four Club athletes will go on to represent Berkshire in the English Schools Championships in July.

Ben East in the under 15 boys continued his record breaking by smashing the Berkshire Schools record and earning a Gold medal with a throw of 63.56m, travelling with East will be Stuart Bladon in the under 17s clocking 13.8 for 2nd place in the 100m hurdles, Harry Booker u15 throwing 42.35 in the discus winning the Gold and Sophie wheadon also in the Discus throwing 29.06 coming 2nd place.

there were alot of medals won from TK athletes, Ethan Haines won a Silver in the u15 boys 300m clocking 39.7 in his heats and 42.1 in the final, in the same age group Oliver Gregory won a Bronze in the Shot 10.50, the u17 men Oliver Bazin got a Bronze in the long jump 5.84, James Hills won Gold in the Discus 36.02, the u20 age group another Gold came in the Hammer from Charlotte Booker 29.36

other performances:

under 15s

Izzy Kerslake 100m 13.6 final came 6th
Chloe Collins 200m 29.1 in her heat
Emily Tucker 300m 49.4 in heat
Georgina Thomson 800m 2.38.3 8th in final
Rebecca Thomson 1500m 5.16.6 8th in final
Jack Buchanan long jump 4.83
Alex McLaughlin Discus 29.25

under 17s
Anna Montagne 300m  42.9 heat
Luca Vicaria 800m 2.17.2 6th in final
Ellie Armstrong Shot 9.93 4th