Junior Club Championships

Club Championships 2011

A big thank you to everyone who helped out at the 2011 Junior Club Championships on 20th July. Without your help the event could not go ahead.

The results for the various age groups are available below.

Under 9 Girls

  GOLD SILVER BRONZE
50m Millie Quaintance 8.00 Freya Owen 8.75 Sophie Cussell 8.84
400m Kira Barton 1.32 Millie Quaintance 1.34
Lucy Wells
 
SLJ Millie Quaintance 1.67 Kira Barton 1.53
Cameron McCullough
 
Howler Millie Quaintance 22.40 Kira Barton 21.20 Sophie Cussell 11.30
Quadkids Millie Quaintance 198 Kira Barton 176 Sophie Cussell 157


Under 9 Boys

  GOLD SILVER BRONZE
50m Liam Smith 8.09 David Calder 8.32 Lawrence Baker 8.38
400m Liam Smith 1.24 David Calder 1.25 Thomas Fareta 1.26
SLJ David Calder 1.73 Ben East 1.72 Lawrence Baker 1.58
Howler Liam Smith 25.10 David Calder 23.90 Ben East 21.60
Quadkids David Calder 210 Liam Smith 2.06 Ben East 196


Under 9 Complete Results

Under 11 Girls

  GOLD SILVER BRONZE
75m Aimee Cussell 11.67 Darcey Flemming 11.78 Ellis Wyer 11.90
600m Charlotte Bradley 2.09 Mai Brown 2.10 Ellie Krefting 2.13
Long Jump Charlotte Bradley 3.76 Kira Angell 3.30 Darcey Flemming 3.07
Howler Darcey Flemming 23.00 Kira Angell 21.50 Charlotte Bradley 20.00
Quadkids Charlotte Bradley 213 Darcey Flemming 192 Kira Angell 185

Under 11 Boys

  GOLD SILVER BRONZE
75m Rory McCullough 11.55 Daniel Hockaday 11.74 Sam Hart 11.88
600m Sam Hart 2.00 Harry Brooker 2.04 Owen Denny 2.08
Long Jump Sam Hart 3.37 Bradley Thomas 3.35 Owen Denny 3.22
Howler Rory McCullough 29.60 Bradley Thomas 29.10 Archie Coltart 28.30
Sam Hart
Quadkids Sam Hart 227 Bradley Thomas 207 Harry Brooker 202


Under 11 Complete Results

Under 13 Girls

  GOLD SILVER BRONZE
100m Jordon Donavon 14.40 Natasha Roue 14.64 Carys Cox 14.88
800m Carys Cox 2.37 Jordan Donavon 2.48 Lexi Fellows 2.49
Long Jump Jordon Donavon 4.02 Danielle Newton 3.64 Carys Cox 3.60
Howler Carys Cox 27.90 Natasha Roue 27.30 Chloe Spencer-Ades 23.20
Quadkids Carys Cox 228 Jordan Donovan 208 Zoe Forte 190

Under 13 Boys

  GOLD SILVER BRONZE
100m Jamie Killner 14.49 Dylan Suppo 14.53 Mitchell Tate 14.76
800m Jordan Hole 2.39 Evan Hartley 2.43 Mitchell Tate 2.47
Long Jump Jamie Killner 4.12 Evan Hartley 3.97 Mitchell Tate 3.95
Howler Jamie Killner 44.00 Howard Drury 40.70 Adam Conway 38.70
Quadkids Jamie Killner 245 Mitchell Tate 235 Jordan Hole 231

Under 13 Complete Results

Under 15 Girls

  GOLD SILVER BRONZE
100m Sarah Saunders 12.96 Millie Calkin 13.56 Georgina Bradford
Annabel Chaffey 13.62
800m Yasmin Ryder 2..22.16 Georgina Bradford 2.22.40 Rhea Walter 2.39
Long Jump Millie Calkin 4.59 Sarah Saunders 4.51 Honor Bowers 4.38
Howler Sarah Saunders 40.80 Yasmin Ryder 32.70 Millie Calkin 31.20
Quadkids Sarah Saunders 266 Millie Calkin 263 Yasmin Ryder 259


Under 15 Boys

  GOLD SILVER BRONZE
100m Josh Willock 11.69 Jonathon Gaze 12.62 Aaron Conway 13.13
George Biggs
800m Daniel Collis 2.19 Alex Hanson 2.25 Josh Willock 2.35
Long Jump Josh Willock 5.22 Aaron Conway 4.37 George Biggs 4.35
Howler Jonathon Gaze 51.80 Daniel Collis 46.50 Aaron Conway 39.50
Christian Randall
Quadkids Josh Willock 293 Jonathon Gaze 285 Daniel Collis 279


Under 15/17 Complete Results

Click here for results for previous years.