Silchester 5 Mile

Team Kennet’s u20 athlete Emily Faulkner was the first woman home in the Silchester 5 mile race on Saturday in a time of 35.41 and finished 13th overall. In the Junior Fun Run of 2.5km Emma Davies came runners up in the girls race.

Reading Half Marathon

Team Kennet Triathlon and Athletics Club saw nearly 20 of its club runners out at the Reading Half Marathon on Sunday, in very Windy conditions but warm.
First home for the club was Veteran runner Chris Turner in 1hr 23mins 11seconds finishing in 283rd place, next home was the clubs newest runner Ben Schiffer-Harte in 1hr 26mins and 27 seconds finishing in 417th place. Other club runners

Mark Dunstan 1111th 1.36.29
Mark Gallimore 1210th 1.37.44
Helen Preedy 1383rd 1.39.14
Sean Bird 2323rd 1.46.07
Neil Atherton 2349th 1.46.16
Mark Cannons 1.47.05
Roger Davis 2656th 1.48.24
Georgia Marriott 3010th 1.51.14
John Marriott 3009th 1.51.14
Kim D’Arcy-Masters 1.54.03
Tony Duck 3557th 1.55.23
Simon Gale 4643rd 1.59.14
Gerry Isles 6105th 2.08.23
Jenny Drake 6696th 2.12.54
Cheryl Angell 9079th 2.43.11

Bayer 10K

Team Kennet Athletes blitzed the local Newbury Bayer 10k and fun runs in the town on Sunday in superb running temperatures that brought out the crowds to line the streets and cheer all the runners home.

BAYER1In the youngsters’ races the girls thrived, cleaning up all the awards possible, in the under 16 race Lucy Wells took full advantage to win by 16 seconds from team mates Georgina Thomson and Rebecca Thomson, with only 5 seconds seperating the twins, Lily D Arcy Mastures came home in 8th place.

BAYER2In the younger under 11 race Aimee Dickson was the clear winner by 12 seconds from Annabel Gibson and Kirsten Fraser, other girls who were placed were Harriet Gibson 11th, Emma Davies 13th and Caitlyn Davies 27th.

The boys also were in the mix, in the older age group Bradley Thomas came away with a well deserved 2nd place in the u16s while in the u11s Kian D Arcy Mastures claimed his first ever award coming 3rd and Joe Hamshaw was 9th.

The Main 10km race saw 750 finishers, Callum O’Neill made sure he didn’t go wrong as in last years race to finish 3rd overall in 34.56, several other club mates ran Bart Kuijiten 23rd 40.28, Dean Makar 43.09, Tony Duck 47.09, Chris Thomson 47.16, Roger Davis 49.24, Colin Price 54.40.

several of the clubs younger athletes parents also ran and enjoyed the race.

 

London Marathon

13064486_10153380209546326_9128994168819119404_oFour Team Kennet athletes took part in the London Marathon on Sunday. First home was Chris Turner in 2018th place in a time of 2:59:34 which was 432nd Vet 40. Next was John Marriott in 4883rd place in a time of 3:21:15. This was 424th in the Vet 50 category. Helen Preedy was 7804th in a time of 3:31:27 which was 825th in the Women’s 18-39 category while Emilliano Espinar was 8054th in 3:37:44 which was 1034th Vet 45.

In the British Athletic Road Running Championships for Juniors, held alongside the marathon,  Sam Hart finished 10th in the 4Km race for Under 15s in a time of 15:25.

Meanwhile in the Bicester Junior Triathon Tristar 3 category, Phoebe Hoaen was 41st in 47:28 with Lucy Draper 47th in 49:42.

SEAA Road Relays

Team Kennet entered several teams in the younger age groups of the SEAA Road Relays held at Aldershot over the weekend.

The under 15 boys produced the clubs best performance of the day, with Sam Hart leading the first leg for the Club came home in 9.33 in 4th place, he handed over to James McLaughlin having a great run in 10.19 coming home in 4th place still within a shout of medals, Stuart Bladon was next known as a 800m runner he also ran well with a atime of 10.40 for his 2997m leg handing over in 8th place, Ryan Cannons anther 800m runner clocked 11.27 to bring them home in 14th place.

The under 13 girls saw the club field 3 teams, Lucy Wells led the A team home in 12th place with a time of 11.43, Anna Pettit coming back from injury ran solid with 11.59 brought the team in 9th handing over to Lucy Draper clocking 12.48 for the team to finish in 18th place.

the B team of Georgina Thomson 13.16, Izzy Brown 14.43 and Rebecca Thomson 14.40 came 51st and C team Pippa Thomas 13.37, Poppy Bladon 15.54 and daisy Tolhurst 14.07 came 54th

The under 13 boys team came 36th Thomas joyce ran the first leg in 12.28 and superb run from Toby Thomas 12.02 moved the boys to 30th a injured Alex McLaughlin 13.38 brought them home in 36th place

Reading Half Marathon

Team Kennet’s Athletes were in action on Sunday in the Reading Half Marathon, a large turnout from the club saw new comer Daniel Hall first home in 1 hr 23mins 44secs in 417th place, not far behind was Paul Hendry in 1.24.58, Dean Makar was next home in 1.29.44 with vet 50 John Marriott 1.32.45, Dave Mitcham 1.35.53, James Wilding 1.37.26, Helen Preedy 1.39.08, Roger Davis 1.48.44