Wednesday night back at TK

Hi All,

Hope this finds you well,

We have been slowly bringing the club back over several months in guidance with England Athletics and Government Guide lines.

Now we can Announce some very exciting news that we are bringing everyone back to Wednesday night training as from September 2nd at the Crookham Common Athletics Track, this will be to Christmas as we will not be allowed back in doors till after.

Please can you read the attachments with your Child(s) so that everyone fully understands what we would like from you all for a safe return.

School years 2 -5 are u9s and u11s

School years 6+ are u13 upwards (if any school year 6s fill they want to do u9/u11 groups need to let us know on the night)

Primary School Children once signed in you will be put in your bubble groups along the home straight with your coaches

Secondary School Children once you are signed in you are to make your way round to the back of the high Jump Area on the all weather for a Briefing on events.

ALL Children will be asked to Sanitise their hands at reception this is supplied by the club

As you read through this things are going to be very different to the normal training but we have worked very hard to get to this.

As the winter comes in please make sure that your Child(s) has suitable clothing, better to take of layers than be freezing.

We all look forward to seeing you all from September 2nd

Regards

Nick

Chairman

Vice President

Virtual Club Championships

Team Kennet Athletes took part in a Virtual Club Championships Lock down Challenge in their Gardens, local park or even in the road during mid June.

There were seven events for athletes to tackle, Standing Long Jump, Standing Triple Jump, 10m x 10m sprint, Toilet Roll High Jump, Chest Push, Speed Bounce and Overhead behind throw.

Highest age group to declare results were under 11s, Event winners Amber Stiles and Harry Fenner scored well throughout, Amber bouncing 80 times in 30 seconds in Speed Bounce, while Harry best was his Overhead behind throw of 13.60m, William Mcdonald  controlled the jumps by winning these 1.95 in long and 5.56 in triple and even jumping 7 toilet rolls high.

Under 13s saw another good entry Zoe Allen winning the girls with a 2.14 long jump and 6.70 triple jump best of her events, Bethany MaClean bouncing a very impressive 90 speed bounces in 30 seconds, James Fenners 8 toilet roll jumps was his best.

Under 9 age group Isla ladds would of won whole age group, very impressive throwing and another good speed bounce of 70 in 30 seconds boys winner was Luke Stiles with his overhead Behind Throw 7.18 his best event

The Seniors saw Martine Stiles win the females another good speed bounce of 83 in 90 seconds and Steve MaClean winning the male section wit ha huge 20.29 Overhead behind throw. Hayley Steward lept 9 Toilet Rolls on her best event and clocking 27.2 in the 10x10m finishing runner up in the females, male runner up went to Jonjo Stiles his best event 10 x 10m 26.8

Only two girls took part in the under 15s Annabel MaClean came out on top over Aimee Dickson, Maclean jumping 2.14 in standing long jump and bounding 86 speed bounces, Aimee best was Chest push throwing 9.80m

Team Kennet Virtual Club Championship Results

Under 9 Girls
1st Isla Ladds 20
2nd Millie Davies 13
3rd Ella McDonald 10

Under 9 Boys
1st Luke Stiles 21
2nd Ned Sturmey 11
3rd Josh Kuijten 11

Under 11 Girls
1st Amber Stiles 33
2nd Ella Cronk 23
3rd Holly Lockett 23

Under 11 Boys
1st Harry Fenner 50
2nd William McDonald 44
3rd Austin Ambrose 44

Under 13 Girls
1st Zoe Allen 26
2nd Clare McGonnell 21
3rd Bethany MaClean 16

Under 13 Boys
1st James Fenner 26
2nd Connor Jordan 18
3rd Oliver Lloyd 15

Under 15 Girls
1st Annabel MaClean 11
2nd Aimee Dickson 10

Senior Athletes Female
1st Martine Stiles 10
2nd Hayley Steward 9

Senior Athletes Male
1st Steve MacLean 11
2nd Jonjo Stiles 9

Park Run Challenge

The Team Kennet Park Run Challenge was another success, but having to battle two Saturdays of bad weather, week 3 was the best turned out with over 30 Tk members running in Park Runs.

Male

Toby Clark 78.73
Max Adams 75.16
Noah Kemp 74 42

Noah Lauder-Clark 72.16
Bradley Thomas 71.94
Ethan Kuijten 71.80
Dean Makar 71.25
Oliver Lloyd 70.67
Luca Meir 68.42
Jonjo Stiles 68.30
Phil Cowhig 65.11
Simon Hockaday 64.98
Harry Strutt 64.16
Luke Stiles 63.91
Ben Schiffer-Harte 63.79
Dave Smith 63.19
Nick Bull 63.08
Joseph Bell 62.38
Kim Darcy Master 61.67
Simon Gale 60.97
Kian Darcy Master 60.72
Paul Kemp 59.14
Roger Davis 58.49
Mitch Poustie 58.48
David Johnston 57.99
Joshua Kuijten 56.86
William Harris 56.53
Charlie Adams 56.22
Leo Bull 48.13
Mike Lattanzio 39.95

Female

Alana Smith 74.73
Rose Metalli 73.73
Amber Stiles 71.20

Maddie Baker 64.11
Emily Tucker 64.06
Bella Meir 63.05
Martine Stiles 61.90
Emmeline Lloyd 61.80
Helen Preedy 58.73
Cheryl Angel 52.45
Nicole Brooks 46.69
Alisha Bradford 41.36

Wessex Medals

Team Kennet Juniors receiving their Wessex Young Athletes Track & Field Bronze Medals for finishing Third in the league at a recent training evening.

Both Ben East and Phoebe Hoaen also received their League Record Medals for breaking league records in the under 17 Javelin as well as the Under 17 Women and Under 13 Girls both Silver and Under 17 men Bronze getting their age group league medals.

In total over 100 Juniors represented the club in this league this season

Junior Xmas Night/Santa Run

Team Kennets build up to Christmas started with its Free Santa run on Saturday at Snelsmore Common, finding the mud and Cold frosty morning nearly 30 runners braved the 7.8km run over Snelsmore and surrounding villages, The Todd Family won best Dressed Santas as a family.

The Junior had a much larger turnout of nearly 80, games and challenges throughout the evening made sure that everyone went home with a bag of chocs.  There were 10 lucky other winners.

Santa Number game winning a Santa reindeer were won by Joe Plumpton, Harry Fenner, Ben Fisher and Georgie Ryan.

Best turned out Girl Tillie Hills with Zoe Dickson runner up and Caitlin Davies taking Third for the girls while the boys saw Jacob Wood winning and James Fenner runner up and Isaac Mitcham third.

More photos have been posted on the Team Kennet Facebook group.

Medal Presentation

Team Kennet ended the Track and Field Season when they were given their league medals from both the leagues for their success this season.

Team Kennet were crowned overall Oxfordshire Young Athletes League Champions and Wessex Young Athletes League Runners Up, to crown an amazing season for the West Berkshire Club. The youngsters have now gone on to win four leagues and notched up over 50 junior league match wins in only 17 years. This year saw Sam Hart u17 gain a Great Britain vest in elite Junior triathlon and both Ben East and Harry Booker finishing high in the UK Rankings both top of their first year in the age group of under 15s.

Team Kennet are sponsored by Donnington Grove Vets and Briars Dental Centre.

 

New Sponsor

Team Kennet made a warm welcome during their club night to welcome new joint sponsors Briars Dental Practice to watch there juniors in training during Wednesday evening which saw nearly 200 club juniors turn up.

All youngsters were presented a sports water bottle and those who compete for the club were given latest training T-Shirt with the new sponsors name on.

Sponsorship funds will go towards club equipment and helping gain new officials and coaches.

Training with Paula

Team Kennet’s Middle Distance runners had a training session with World Marathon Record Holder Paula Radcliffe on Thursday, she took the group out for a 5km run and a small hill session in the woods out at Cheam School, once back a small presentation was made for the groups Monthly Inspirational athlete of the month which Paula presented to Anna Pettit. After this the group took photos and asked questions, once Paula left the group were buzzing so much they went out for another run.

Winter Awards

Team Kennet held its Winter presentations on the last junior session of the winter months before moving outdoors, 20 athletes u9-u13 were awarded the TK special stars for taking part in all the Oxford Cross Country Matches and the under 13 girls were awarded their Silver league medals and u15/17 Girls their Bronze League medals.

The top award on the night the Champions Champion Cup which Jessica Harrison the clubs two times Olympic athlete donated to the club was won by under 13 Molly Jones, Molly won the under 13 girls club championship as well capping a great night for her.

The Best Sportshall Athlete of the year went to Harry Booker with Aimee Dickson and Oliver Humphries winning the u11s and Booker taking the under 13 section.

The Indoor Track and Field awards went to Anna Pettit on her win in the south of England u15 1500m and Stuart Bladon