Coaching Staff

Coaching Staff

Area Specialism Coach Coaching Level Events Specialism
Hurdles Nikki Absolom Coaching Assistant
Sprints Andy Russell Coaching Assistant  Development in Sprints
Glenn Davis Coaching Assistant  Development in Sprints
Ian Osler Coaching Assistant
Nikki Absolom Coaching Assistant
David Johnstone Coaching Assistant
Leon Greenwood Coaching Assistant u17 to Seniors
Middle Distance Nick Bull Athletics Coach (3)  Steeplechase and all Middle Distance
Colin Price Coaching Assistant
Gavin McLaughlin Coaching Assistant
Jennie Drake Athletics Coach (2)
Simon Gale Leadership in Running Fitness
Throws Cheryl Angell Athletics Coach (3) Hammer, Discus,
Javelin, Shot
Stan Chambers Athletics Coach (2) Javelin, Shot
Steve McLean Coaching Assistant Discus, Shot
Luke Angell Athletics Coach (2) Javelin
Harry Booker Coaching Assistant Discus, Hammer, Shot
Jumps
Nick Bull Athletics Coach (3) High
Ian Osler Coaching Assistant High,Long, Triple
Triathlon Chris Treacher BTA Level 2
Bart Kujiten BTA Level 2
Junior Triathlon Bart Kujiten BTA Level 2
Chris Hall BTA Level 1
Athletics Assistants Simon Hockaday Coaching Assistant
Ron Stephenson Coaching Assistant
Janet Walter 1
Chris Hall Coaching Assistant
Dean Makar Coaching Assistant
Kylie Woodhead Coaching Assistant
Helpers Elaine Knape Wed Rec
Sarah Wells Wed Rec
Ruth Jones Mon Rec
Moira Fraser Reception
Dave Mitcham
Bart Kujiten
Katie Wallis
Phoebe Hoaen
Tracy Adamson
Martine Styles
Emily Copeman
Charlotte Malone
Emma Daley
Simon Briggs
Kate Booker Reception
Volunteers Jon Dennis
Sarah Carter
Emma Bailie
Tracy Collier
Emma Daley
Sarah Dickson
Jennie East
Lorraine Fearn
Jenny Griffith
Julia Hoaen
Vicky Hockaday
Nicky McDonald
Natalie Shearer
Becci Sneath
Issy Davies
Simon Davies
Clive Richardson

Coaching Levels in red are currently under study or pending award

Note: The older level 1 to level 4 coaching courses have been replaced by Athletics Leader, Coaching Assistant and Athletics Coach.

Qualified Officials

Starter:
Level 2: Clive Richardson

Starter’s Assistant:
Level 2: Nick Bull

Photo Finish:
Level 2: Clive Richardson

Track Judge:
Level 2: Jennie Drake.
Level 1 Trainee: David Johnstone.

Timekeeper:
Level 2: Janet Walter, Simon Gale.

Field:
Level 2: Simon Hockaday, Graham Chambers, Cheryl Angell, Nick Bull, Nikki Absolom,Clive Richardson.
Level 1: Ron Stephenson, Kate Booker, Steve Maclean, Phoebe Hoaen.
Level 1 Trainee: Janet Walter, Simon Gale, Ben Schiffer-Harte, Dean Maker, Moira Fraser, Dave Smith, Charlotte Booker, Martyn Wright