Wessex League Match 2

Team Kennet secured a brilliant match win at Swindon in the Wessex Young Athletes League, it was the clubs 20th league match win and puts them in 3rd place in the league which saw 90 athletes turn out for the club, winning the under 17 men’s and women’s  and under 13 boys age groups.

Team Kennet                     523
Southampton                    471
Woking                               404
MADJA                                354
Andover/Overton             292
Fleet                                    228

Ben East in the under 15 boys was involved in an amazing Javelin competition, with three boys throwing over 50m, he squeezed out best to win in a new club record and UK number 5, throwing 50.67m.

The under 17 men secured a massive team score to win their match, good points came from the middle distance races as Bradley Thomas won his 1500m, while Ryan Cannons came 2nd A string in the 800m and Ben Armstrong winning the B string. The sprints fared well with some good times, the 100m Tait Weekes 12.0 and Daniel Hockaday 12.1 both finished 3rd places, while in the longer 200m Weekes could only get 5th A string 25.7 and Zach Montgomery 25.0 came 3rd but Hockaday in the Non Scoring clocked 24.5. Stuart Bladon came through the last 50m in the 400m to take a good win 55.2 with Hockaday notching up the B string with 60.0, Bladon made it a win early in the day in the sprint hurdles clocking 15.4 and made sure he made it a hatrick of wins by winning the high jump 1.70 and Armstrong taking the B string 1.40. The long jump Cannons came 2nd with 5.10 and Armstrong made sure he won his B string 4.93. The throws were strong on the day, Firstly in the Discus James Hills threw 31.44 for 2nd place which was matched by Thomas in the B string in placings, again in the Shot two second places came from Hills 10.64 and Montgomery 10.33 and in the Javelin Hills came 4th 30.66 and a B win for Montgomery 27.24. The Relay quartet of Montgomery, Weekes, Bladon and Hockaday were 2nd 50.6.

The under 13 boys were strong on the day and also took a  win, the 800m saw a superb timed run by Jago Prest to come home to win in 2.30.2 and with Toby Clark making his debut on the track secured a good 2nd place 2.43, the longer 1500m Harry Davis came in 5th place but a late step in Digby Riggall won the B string.

In a really high standard high jump Gabriel Warley could only manage 4th place with 1.35 but Matthew Jones took a B string win with 1.25, it was down to the throws again to secure more wins, Oliver Ford won both his Shot 8.90 and Discus 24.75, Colin Sinclair taking 4th in the B shot but a B string win from Ollie Absolom 15.44 saw only a handful of double wins on the day. The Javelin boys made sure they got a double win as Kian Hockaday threw 35.66 and Sinclair 24.63. The Long Jump saw third places from Oliver Humphrey 3.90 and Absolom 3.53, back on the track in the shorter distances Warley came 2nd in the 100m 14.5 best of the sprinters while in the hurdles George Mackie came 2nd B string 16.5. The 4x100m relay team came home in 3rd place.

The under 17 women made it a hatrick of age group wins, starting of on the day Kira Angell 13.9 and Tanya Yeates 16.1 both won their strings of the 80m hurdles, Angell came 2nd in the high jump 1.40, while in the throws  Dominika Humphrey came 4th and Charlotte Booker 2nd B in the Shot, both teamed up in the Discus with Booker 3rd 22.66 and Humphrey 2nd B string and in the Javelin Angell was 4th and Booker winning the B string. On the track the 800m Izzy Hole ran well for a 2nd place and Rosa Lawrence taking a B string win, Lawrence had to settle for 3rd place in the 1500m. The 300m Izzy Hole came 3rd 47.9 and Lawrence 2nd B string, and finally Yeates took the sprints coming 4th in the 200m and 5th in the 100m. The 4x100m relay the team came 4th.

The under 15 girls saw the biggest turn out ever for the club with 16 girls, Anna Montagne tackled the sprints finishing 3rd in the 100m 13.6 and 200m 27.6, Anais Tank came 2nd in the 100m B string 14.2 and Chloe Collins also 2nd in the B string 30.1. The 800m race saw Anna Pettit take a easy win in 2.30.1 and Rebecca Thomson taking the B string 2.40.6, Bethan Philp was 3rd A string in the 1500m 5.18.5 and Georgina Thomson winning the B string 5.21.8. The 300m Pettit came 2nd in a very close race clocking 45.1 and G. Thomson 4th B 49.7, on the field events Montagne came 2nd in the long jump 4.42 wit hR. Thomson standing in last minute for 4th B string, in another very high competitive High Jump, Pettit cleared 1.40 for 4th place and Ellie Armstrong came  2nd B string 1.35, Armstrong went one better to win the Shot outright 8.84 with Chloe Collins taking 3rd in the B string 6.58. The Javelin Phoebe Hoaen had to settle for second place 31.30 but Sophie Wheadon took the B string 22.93, both teamed up in the Discus Wheadon 2nd A string 21.90 and Hoaen taking a win in the B string 21.56, the relay quartet of Montagne, Collins, Eleanor Kerslake and Tank came a close 2nd 56.6

The under 13 girls came 2nd in their match, new comer Annabel Todd made a great debut for the club coming 2nd in the 800m A string2.45.6 with team mate Annalise Gale winning the B string 2.48.6, in the longer 1200m Emily tucker came 3rd 4.15.4 and Tara Hogan winning the B string 4.21.9, in the sprints points were tough, but good runs from Annabel Gibson, Charlie Pennicott , Aimee Dickson kept the points rolling in. Todd lept 3.79 in the long jump for 5th place, both Emily Tucker and Isla Facey finished 3rd in the Shot, Todd came 3rd in the Discus and Charlie Pennicott coming 2nd B string, the javelin Tucker came 3rd and Dickson 2nd B string. The 4x400m relay team came home in 4th place.

Finally the under 15 boys were 3rd on the day, Jack Cannons coming 3rd in the long jump 4.74 and Tom Hills taking 2nd B string 4.69, it was the throws that bagged the big points, Shot Harry booker and Oliver Gregory took a Double win 10.60 and 10.46, the Discus Booker threw 33.08 for a win and Gregory 24.92 for second place. In the shorter distances best of the TK athletes came in the 200m Tom Hills 26.9 for only 6th A string and Oliver Gregory 26.8 for 3rd B string. The Relay team of Gregory, Hills, Booker and Cannons came home in 2nd place 52.0

On the day the club had loads of non scorers, some to highlight are:

U13 girls 200m Lucy Bennet 31.1
U13 girls 100m Lucy Bennet 15.2
U13 boys 200m Kian Kockaday 31.1, George Mackie 31.7,
U15 girls Discus Poppy Bladon 17.05
U13 boys 100m Matt Jones 14.9
U15 girls 100m Eleanor Kerslake 14.7
U13 boys Javelin Digby Riggall 19.61